Blachodachówka – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

blachodachowka

Wybór dachówki na pokrycie dachu jest bardzo częstą decyzją wśród inwestorów. Ma ona wiele zalet i zapewnia trwałość dachu na długi czas. Czym się kierować przy wyborze dachówki i na co zwrócić uwagę, żeby wybrać dobry materiał? 

Jakie zalety ma blachodachówka?

Dach to ważna część budynku. Zapewnia bezpieczeństwo oraz chroni wnętrze przed wilgocią i opadami. W sprzedaży dostępne są dachówki ceramiczne, bitumiczne, blachodachówki, papy lub gotowe masy. Wybór powinien być dopasowany do rodzaju dachu i budowli. Blachodachówka w Warszawie, jak i w innych miastach, jest często wybieranym materiałem.

Jej główną zaletą jest szybki i łatwy montaż. Blacha jest docinana na wymiar i wymaga odpowiedniego połączenia paneli na dachu. Dodatkowym plusem jest jej lekkość, przez co nie obciążą ona konstrukcji budynku i może być zastosowana na każdego rodzaju dachach. Co ważne – dostępna jest w różnych kolorach i kształtach, przez co możliwe jest dopasowanie jej do własnych potrzeb. Blachodachówka bardzo dobrze chroni dach i jest odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Prawidłowo zamontowana posłuży przez wiele lat.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Decydując się na pokrycie dachowe z blachy, należy wybrać taką, która najlepiej będzie spełniała swoją funkcję. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednią grubość. Blaszane pokrycia dachowe nie mogą nadmiernie obciążać konstrukcji dachu. Ważne, żeby rodzaj blachy był dopasowany do kształtu i kąta nachylenia dachu. Projekt powinien uwzględniać również rynny oraz wiatrownice.

Ważne są także względy estetyczne. Kolor dachu powinien być dopasowany wizualnie do reszty budynku. Podobnie jak kształt. Blachodachówki proste i płaskie sprawdzą się idealnie w nowoczesnej architekturze, natomiast te bardziej pofalowane będą dobrym wyborem w przypadku budynków o klasycznym charakterze zabudowy. Zawsze należy sprawdzić przepisy i wymagania, jakie obowiązują na danym terenie odnośnie wyglądu nowopowstałych budynków.

Dodaj komentarz