Zakładanie fotowoltaiki stało się modnym i energooszczędnym rozwiązaniem. Szukając informacji na temat fotowoltaiki, natknąć się można na pojęcie inwerter. Czym on jest? Jakie jego parametry są najlepsze dla planowanej inwestycji?
Czym są inwertery pv?
Inwertery pv są inaczej zwane falownikami. Jest to urządzenie, które odpowiada za transformację pozyskiwanego z instalacji fotowoltaicznej prądu stałego na prąd zmienny. Obrazowo można to wyjaśnić następująco – panele PV czerpią energię z promieni słonecznych, co pozwala na wytworzenie napięcia stałego. Jednak w instalacji elektrycznej w gospodarstwie domowym, występuje prąd naprzemienny. I tu duża rola jest inwerterów, które dopasowują napięcie tak, by odpowiednie znalazło się w gniazdkach. Inwerter działa automatycznie w czasie rzeczywistym. Dzięki temu prąd jest dostępny w gniazdku nieprzerwanie. Moc inwertera powinna być dostosowana do paneli fotowoltaicznych, zamontowanych w danym gospodarstwie domowym. Przed ich instalacją, musi zostać określone zapotrzebowanie na energię.
Do czego służy inwerter?
Główna funkcja inwertera to zmiana energii elektrycznej. Jednak ma on wiele innych zadań. Instalacja fotowoltaiczna na dachu zintegrowana jest z falownikiem, dzięki czemu gromadzone są przez niego istotne informacje eksploatacyjne, takie jak ilość wyprodukowanej energii elektrycznej czy ilość nadwyżek energii. Nadwyżki oddawane są do sieci lub gromadzone w akumulatorach. Dzięki temu precyzyjnie można określić, jak wygląda kwestia zaoszczędzonych pieniędzy. Nowoczesne falowniki mogą być kontrolowane przez odpowiednią aplikację mobilną. To sprawia, że status działania paneli, można sprawdzić w każdej chwili.
Inwertery pv powinny być dobrane pod względem dopasowania energetycznego, a także muszą mieć wysoki stopień ochrony IP. Falownik musi być odporny na działanie wilgoci, kurzu, brudu czy innych czynników przenoszonych z powietrza. Warto sprawić jego czas pracy i zakres temperatur. Dzięki temu przez wiele lat będzie można efektownie korzystać z paneli fotowoltaicznych.