Termomodernizacja budynku to nic innego jak szereg prac zapewniających lepszą ochronę przed utratami energii cieplnej przez budynek. Na termomodernizację składać się może kilka elementów, ale najczęściej rozumiemy ją po prostu jako założenie na budynek systemu ocieplenia. Poza tym do kategorii termomodernizacji zalicza się także na przykład wymianę systemu ogrzewania.
Jak wykonuje się termomodernizację?
Firmy, które można znaleźć pod hasłem termomodernizacje w Zielonej Górze, oferują pełny zakres prac związanych z zakładaniem ocieplenia na budynek. Najważniejsze jest oczywiście dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego – wybiera się go zgodnie z charakterystyką budowanego domu. Każda firma wykonująca ocieplenia będzie w stanie doradzić w kwestii polecanego materiału. Po ustaleniu szczegółów można przejść już do właściwego procesu ocieplania.
Polega on na przygotowaniu ścian budynku – usunięciu z nich wszystkich zewnętrznych instalacji i orynnowania (jeśli zostały już założone), następnie należy bardzo dokładnie ocenić stan ocieplanego podłoża. W przypadku starszych budynków ten etap może się okazać najważniejszy. Ściany z ubytkami czy pęknięciami nie nadają się do zakładania ocieplenia. Jeśli dociepli się dom znajdujący się w stanie gorszym niż bardzo dobry, warstwa izolacyjna może w ogóle nie spełniać swojej funkcji. Dopiero jeśli jesteśmy pewni, że ściany są w porządku, można zakładać izolację termiczną.
Kiedy warto zacząć ocieplanie budynku?
Jest to kwestia dość oczywista, że docieplenia w Zielonej Górze i innych regionach Polski nie powinno się wykonywać o dowolnej porze roku. Ze względu na nasz klimat zapewniający niskie temperatury i bardzo wysoki poziom wilgotności powietrza, należy powstrzymać się od prac dociepleniowych na jesieni oraz w zimie. Najlepszym momentem będzie późna wiosna i lato. Początek sezonu wiosennego charakteryzuje się jeszcze sporymi opadami, a przy pracach ociepleniowych warto wstrzelić się w dłuższe, stabilne okienko pogodowe, które zapewni odpowiednio suche powietrze.