Kiedy warto oddać stary pojazd na auto złom?

zlomowanie samochodu

Kasacja samochodu to ostatni etap, kończący okres jego użytkowania. Niestety jest to nieuniknione. W zależności od samochodu może to nastąpić w różnym momencie. Kiedy należy oddać samochód na złom?

Złomowanie samochodu – kiedy?

Samochód, podobnie jak każda inna rzecz, ulega zniszczeniu i zużyciu. W zależności od rodzaju pojazdu i jego wykorzystania, czas jego przydatności do użycia może być bardzo różny. Wielu właścicieli przywiązuje się do pojazdów i eksploatuje je do samego końca. Ostatnim etapem jest oddanie auta do kasacji. W momencie, gdy samochód odmawia posłuszeństwa i ulega coraz częstszym awariom, należy rozważyć jego pozbycie się.

Tym bardziej, jeśli naprawy są bardzo kosztowne lub wręcz niemożliwe z uwagi na brak możliwości zdobycia odpowiednich części zamiennych. Na złom należy oddać również samochód, który uległ kompletnemu zniszczeniu podczas wypadku, a naprawienie go przewyższa jego wartość. Auto złom w Przeworsku, jak i każdym innym mieście, odpowiednio zutylizuje samochód z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Procedura złomowania samochodu

Złomowanie pojazdów odbywa się na określonych zasadach i muszą być dopełnione wszelkie formalności, aby kasacja była legalna. W pierwszej kolejności pracownik auto złomu musi sprawdzić dokładnie, czy osoba zgłaszająca samochód do kasacji jest jego właścicielem. Z tego względu wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości, jak również karty pojazdu i dowodu rejestracyjnego.

Właściciel musi posiadać również aktualne tablice rejestracyjne, a w przypadku ich braku, bo np. uległy mocnemu zniszczeniu, odpowiednie oświadczenie. Gdy firma dokona demontażu auta, wystawi dokument, który będzie potwierdzał jego legalne złomowanie i poddanie prawidłowej utylizacji. Z tym dokumentem właściciel powinien, w ciągu 20 dni, udać się do urzędu miejskiego i wyrejestrować samochód z systemu. Trzeba pamiętać również o poinformowaniu o kasacji ubezpieczyciela, żeby nie naliczał kolejnych składek za samochód.

Dodaj komentarz