Kiedy warto wykonać zabieg artroskopowy stawu kolanowego?

staw kolanowy

Zabieg artroskopowy stawu kolanowego to jedna z najczęściej wykonywanych operacji ortopedycznych na świecie. W Polsce również zyskuje na popularności, gdyż jest to metoda mało inwazyjna i skuteczna w leczeniu różnych problemów stawu kolanowego. Ale jakie są sytuacje, w których warto zdecydować się na artroskopię stawu kolanowego?

Wskazania do przeprowadzenia artroskopii

Artroskopię stawu kolanowego we Wrocławiu można wykonać w różnych przypadkach, jednak istnieje kilka głównych wskazań do tego zabiegu. Po pierwsze, może być ona stosowana w diagnostyce niejasnych dolegliwości bólowych oraz zmian strukturalnych wewnątrz kolana, które nie dają się wyjaśnić innymi badaniami obrazowymi. Po drugie, artroskopię wykorzystuje się w leczeniu uszkodzeń chrząstki, więzadeł oraz łąkotek, co często dotyczy sportowców po urazach kolana. Po trzecie, zabieg ten jest odpowiedni w przypadku zablokowania stawu kolanowego spowodowanego przez wolne ciałka (fragmenty chrząstki lub kości) unoszące się wewnątrz kolana.

Przeciwwskazania do artroskopii stawu kolanowego

Mimo że artroskopię uważa się za metodę mało inwazyjną, istnieją pewne przeciwwskazania do tego zabiegu, które zdecydowanie ograniczają jego stosowanie. Po pierwsze, zabieg nie powinien być wykonywany u osób z zaawansowaną gonartrozą, czyli chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, gdyż w tym przypadku skuteczność artroskopii jest ograniczona i konieczne może być bardziej rozbudowane leczenie. Po drugie, artroskopii nie wykonuje się u osób ze schorzeniami skóry w okolicy kolana, ponieważ istnieje ryzyko infekcji lub pogorszenia stanu skóry. Wreszcie, zabieg jest przeciwwskazany u niektórych pacjentów z ogólnymi chorobami przeciwwskazującymi zabiegi operacyjne – na przykład ciężkimi schorzeniami serca czy układu krążenia.

Przygotowanie do zabiegu i rekonwalescencja

Przed wykonaniem artroskopii stawu kolanowego pacjent jest szczegółowo przygotowywany przez lekarza prowadzącego. Należy wykonać podstawowe badania krwi oraz ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. W przypadku zażywania leków przeciwzakrzepowych bądź innych wpływających na krzepliwość krwi, pacjent powinien poinformować o tym swojego lekarza. Samo przygotowanie do zabiegu polega na odstawieniu jedzenia i picia na kilka godzin przed operacją oraz założeniu odpowiedniego ubrania. Sam zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, a pacjent wraca do domu tego samego dnia.

Dodaj komentarz