Notariusz – w jaki sposób się do niego zwracać?

notariusz

Większość osób nie ma codziennej styczności z przedstawicielami zawodów prawniczych, stąd też mogą się pojawiać problemy z właściwym zwracaniem się do nich. W przypadku adwokatów czy radców prawnych oczywisty jest zwrot: panie mecenasie? A jak zwracać się do notariusza?

Notariusze są dosyć specyficznym zawodem prawniczym, któremu bliżej do sędziów niż do adwokatów czy radców prawnych. I jest ich całkiem sporo – kancelarie notarialne raczej bez problemu znajdziemy w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Dobry notariusz we Wrocławiu na Osobowicach czy w innej lokalizacji przyda się w wielu kwestiach, w których nie wystarczy nasz własnoręczny podpis.

Jak mówić face to face lub napisać mail?

Zadaniem notariusza jest przede wszystkim wykonanie usługi i załatwienie sprawy, z jaką do niego przychodzimy. Kwestia jego nazewnictwa jest więc drugorzędna i jakbyśmy się do niego nie zwrócili, raczej nie będzie to duży problem. Podczas spotkania, a także w mailach wymienianych z kancelarią notarialną można używać zwrotu: panie notariuszu. Dopuszczalne jest również mówienie: panie sędzio. Notariusze nazywani są bowiem dosyć często sędziami braku sporu. A i stworzone przez nich akty czy poświadczone dokumenty mają moc prawną podobną do wyroków sądowych.

Z czym się wybrać do notariusza?

Wśród szerokich kompetencji notariuszy znajduje się między innymi sporządzanie aktów notarialnych zakupu nieruchomości, poświadczenie testamentu, działu spadku, umowy darowizny. Do notariusza musimy wybrać się, jeśli chcemy sporządzić intercyzę, czyli rozdzielność majątkową. Będzie też potrzebny wszędzie tam, gdzie nasz własnoręczny podpis nie wystarczy, aby dokument miał moc prawną. Na znalezienie dobrego notariusza warto poświęcić chwilę – jak w każdym zawodzie, tak i w tym są profesjonaliści i osoby, które nie do końca właściwie podchodzą do swoich obowiązków. Jeśli potrzebny jest Tobie dobry notariusz we Wrocławiu, wybieraj te kancelarie, które cieszą się dobrymi opiniami, mają krótkie terminy załatwiania spraw, są otwarte na klienta. Załatwianie formalności w przyjaznym miejscu jest zdecydowanie lepsze niż wizyta w kancelarii, w której będziemy się czuć nieswojo.

Dodaj komentarz