Piłkochwyty zewnętrzne – o czym mowa w praktyce?

pilkochwytaki

Sytuacja kiedy na jezdnię wpada piłka, a za nią wprost pod koła jadącego samochodu wbiega dziecko należą już na szczęście do rzadkości. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością projektanci uzupełniają infrastrukturę boisk oraz innych obiektów sportowych w ogrodzenia z piłkochwytami. Piłkochwyty to nic innego jak ochronne siatki sportowe mające na celu zatrzymanie krążka lub piłki opuszczającej boisko.

Piłkochwyty jako wyposażenie boisk sportowych

Piłkochwyty, zwane czasami również piłkołapami już od dłuższego czasu stanowią standardowe wyposażenie sal gimnastycznych i boisk. To, jaki rodzaj piłkochwytu wybrać, zależy w głównej mierze od przeznaczenia samego obiektu sportowego. Wyodrębniamy tu dwie główne grupy produktu:

  • Piłkochwyty na boiska do gier zespołowych, takich jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka. Siatki o oczkach 50x50mm lub 100x100mm, grubość sznurka w przedziale od 3 do 5mm

  • Piłkochwyty na korty tenisowe i pola golfowe. Standardowy wymiar oczka siatki to 25x25mm dla golfa i 45x45mm dla siatek na korty tenisowe.

Ochronne siatki sportowe wykonane są zazwyczaj z polipropylenu lub z polietylenu. Zastosowanie któregokolwiek z wymienionych tworzyw zapewnia odporność na warunki atmosferyczne i trwałość produktu.

Sposób montażu piłkochwytów

Tutaj linie podziału wyznaczają z jednej strony zewnętrzne boiska i obiekty sportowe, a z drugiej strony hale sportowe lub inne obiekty kryte.

  • Piłkochwyty na boiska zewnętrzne. Konstrukcje na słupach stalowych o wysokości 4 lub 6m. Szerokość konstrukcji oraz materiał siatki dostosowany jest do specyfiki obiektu sportowego. Siatka montowana na stałe z pomocą stalowej linki i karabińczyków.

  • Piłkochwyty na hale sportowe. Konstrukcje zdecydowanie delikatniejsze, z siatkami o wymiarach oczek 50x50mm lub 100x100mm. Sposób montażu zazwyczaj pozwala na ich przesunięcie, gdy nie są używane.

Sprawny i dobrze dobrany piłkochwyt daje gwarancję bezpieczeństwa i stanowi niezbędne wyposażenie boisk sportowych.

Dodaj komentarz