Programista — sprawdź, czy możesz nim zostać

programista

Programiści należą do najbardziej poszukiwanych zawodów na rynku pracy. Nic dziwnego, skoro wiele codziennych czynności można robić już cyfrowo, a w życiu zawodowym prawie nic nie działa bez takich procesów. Jak zacząć pracę w tym zawodzie i czego firmy oczekują od potencjalnych kandydatów? Podpowiadamy.

Jak zostać programistą?

Istnieje wiele możliwości wejścia w branżę profesjonalnego programowania. Klasyczna kariera programisty zaczyna się od stażu, m.in. jako informatyka ds. rozwoju aplikacji. Oprócz ogólnego, akademickiego kierunku informatyki, obecnie oferowane są specjalistyczne, praktyczne kursy, takie jak kodowanie i inżynieria oprogramowania, informatyka i inżynieria komunikacji, czy bioinformatyka i wiele innych. Dobrą rzeczą w pracy programisty jest to, że ukończone szkolenie zawodowe w zakresie technologii informatycznych (IT) nie jest obowiązkowym wymaganiem. Wręcz przeciwnie: wśród programistów są osoby, które odniosły sukces, a nie mają ukończonych studiów informatycznych, tylko nauczyły się programowania samodzielnie lub skorzystały z odpowiedniego szkolenia, aby zostać programistą. Widać więc, że możliwe są tutaj liczne ścieżki i nawet jeśli nasza poprzednia ścieżka kariery wyglądała zupełnie inaczej, możemy próbować swoich sił w tym zawodzie.

Jakich kwalifikacji potrzebuje programista?

Niezależnie od tego, czy jest to samouk, przekwalifikowany programista, czy wykształcony informatyk, wszystkich programistów łączy jedno: pasja do technologii i kodowania. Dlatego to najważniejsze ze wszystkich wymagań w tej pracy. Jest jednak kilka innych umiejętności, które powinniśmy mieć. Najważniejszym narzędziem pracy programisty są jego języki programowania. Oczekuje się różnych umiejętności w zależności od firmy. Bardzo powszechne, a zatem dla większości firm potrzebne języki programowania to Java i C++, Python, lub C#. W zależności od stanowiska mile widziana jest również specjalistyczna wiedza, np. z zakresu programowania dla e-commerce. Im więcej języków znamy, tym więcej możliwości pracy się przed nami otwiera i tym bardziej zróżnicowane będą nasze zadania. Polecenia programistyczne są sformułowane w języku angielskim — cały świat IT działa w tym języku. Często ważną literaturę specjalistyczną można znaleźć tylko w tym języku, a firmy pracują w sieci z firmami macierzystymi lub spółkami zależnymi na poziomie międzynarodowym, dlatego bardzo dobra znajomość języka angielskiego jest jedną z najważniejszych umiejętności programisty. Więcej na ten temat znajdziemy w artykule: https://amiga.net.pl/2021/10/21/w-jakim-jezyku-pisane-sa-gry-komputerowe/.

Jakie cechy powinien posiadać programista?

Oprócz wspomnianych umiejętności twardych, wymagane są również określone umiejętności miękkie. Ponieważ większość osób w tej dziedzinie pracuje w zespołach, a nie samotnie – umiejętność pracy w zespole odgrywa tu ważną rolę. Będziemy wymieniać się pomysłami z kierownikami projektów i współpracownikami z różnych działów, koordynować wymagania dla nowego oprogramowania i omawiać ewentualne błędy — wszystko w stałej wymianie. Umiejętności pracy zespołowej i komunikacji odgrywają zatem również ważną rolę dla programisty. Podczas pisania programów ważna jest również precyzja pracy. Programista potrzebuje cierpliwości zwłaszcza przy naprawianiu błędów. Może minąć trochę czasu, zanim znajdziemy drobny szczegół, który powoduje błąd w programie. Potrzebujemy więc wytrwałości i dbałości o szczegóły, aby móc dobrze pracować. Wreszcie powinniśmy być zawsze otwarci na nowe pomysły i chętni do nauki. Bo prawie żadna inna branża nie rozwija się tak szybko jak IT. Dążenie do ciągłego rozwoju jest więc niezbędne w zawodzie programisty.

Dodaj komentarz