Leczenie w poradni ortodoncji wbrew pozorom nie służy tylko i wyłącznie nadaniu uzębieniu nienagannego wyglądu, choć aspekt estetyczny również odgrywa istotną rolę. Wizytę u ortodonty warto jednak potraktować znacznie poważniej, jako inwestycję w zdrowie dziecka. Nieleczone wady zgryzu powodują bowiem problemy nie tylko z prawidłowym funkcjonowaniem aparatu mowy, ale bardzo często negatywnie oddziałują na pracę całego organizmu. Kiedy zatem pójść z dzieckiem na pierwszą wizytę u ortodonty?
Pierwsza wizyta u ortodonty – kiedy?
Powszechnie przyjmuje się, że o pierwszej wizycie u ortodonty dziecięcego warto pomyśleć w przypadku maluchów w wieku od 7 do 12 lat, czyli w okresie, kiedy zęby stałe powoli zaczynają zastępować zęby mleczne. Jest to jednak tylko granica umowna i dotyczy maluchów, które nie wykazują problemów z prawidłowym rozwojem uzębienia, jamy ustnej czy budowy żuchwy. Dlatego też każdy rodzic powinien bacznie obserwować swoje dziecko i reagować, gdy coś wzbudza jego podejrzenia.
Zobacz także: https://interactiv.pl/jak-wybrac-ortodonte-dzieciecego/
Kiedy do ortodonty dziecięcego – wskazania
Istnieje szereg objawów, które mogą świadczyć o konieczności rozpoczęcia leczenia ortodontycznego u dziecka znacznie wcześniej – nawet w momencie, gdy jego uzębienie w całości składa się z „mleczaków”. Najczęściej należą do nich:
-
trudności w przeżuwaniu i przełykaniu pokarmów,
-
permanentnie otwarte usta,
-
tendencja do oddychania przez usta,
-
zbyt duże lub zbyt małe szpary między zębami,
-
asymetria rysów twarzy,
-
nienaturalnie wysunięta dolna szczęka,
-
zgrzytanie zębami,
-
seplenienie,
-
gryzienie przedmiotów czy ssanie kciuka.
Po zaobserwowaniu podobnych symptomów u malucha, w pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem pediatrą, który może skierować dziecko do poradni ortodontycznej. Im wcześniej dojdzie do konsultacji u specjalisty i wdrożenia odpowiednich metod leczenia, tym większa szansa wyeliminowania problemów, które mogą mieć długofalowe konsekwencje.
Ortodoncja – jak przebiega leczenie u dzieci?
Przebieg leczenia ortodontycznego u najmłodszych pacjentów klinik stomatologicznych takich jak https://mcs-przychodnia.pl/ zazwyczaj uzależniony jest od skali problemu oraz rodzaju uzębienia. W przypadku zębów mlecznych i mieszanych, zaleca się stosowanie aparatu ruchomego, który pomaga w korygowaniu wad zgryzu i innych dysfunkcji w obrębie jamy ustnej. U dzieci i młodzieży, które posiadają już komplet zębów stałych stosuje się aparaty stałe, które należy nosić stale przez kilka lat trwania leczenia u ortodonty. W obu przypadkach aparaty ortodontyczne wykonywane są na potrzeby indywidualne, w oparciu o zdjęcia rentgenowskie i odlewy zgryzu.
One Reply to “Leczenie ortodontyczne u dzieci – kiedy pójść z dzieckiem do ortodonty?”