Porady prawne – gdzie można je uzyskać i ile trzeba za nie zapłacić?

porady prawne

Gąszcz przepisów wymaga dużej wiedzy, by je zinterpretować. Chociaż akty prawne dostępne są bezpłatnie dla każdego – można znaleźć je w internecie, to często za mało, by wyjaśnić złożone problemy prawne. W odpowiedzi na pytania pomoże dobra kancelaria prawna. Gdzie warto zgłosić się po poradę prawną? Z jakimi kosztami związane jest jej uzyskanie?

Gdzie można uzyskać poradę prawną?

Poradnictwo prawne jest podstawową usługą świadczoną przez kancelarie prawne. Można skorzystać z nich zarówno w kancelariach adwokackich, jak i radcowskich, czyli radców prawnych.

Usługa poradnictwa prawnego polega na udzieleniu odpowiedzi na pytania zawarte przez klienta. Prawnik zapoznaje się wtedy dokładnie z pytaniem, a następnie, na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawnych, formułuje odpowiedź wraz ze wskazaniem przepisów, na których ją oparł.

Porady prawne udzielane są w różnych dziedzinach prawa i zamawiają je zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi. Dotyczą one między innymi rozwodów, spadków, podziału majątku, działalności firmy, a także szeregu innych kwestii, na które pytający chciałby otrzymać wyczerpującą odpowiedź.

Gdy potrzebny jest sprawdzony prawnik Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl są miastem, w którym również można skorzystać z profesjonalnego poradnictwa prawnego. Adresy kancelarii można znaleźć w internecie.

Ile kosztuje porada w kancelarii prawnej?

Koszt udzielenia porady prawnej jest zależny od wielu czynników, między innymi od dziedziny prawa, której dotyczy, stopnia złożoności zapytania, a także od indywidualnego cennika samej kancelarii prawnej.

Zazwyczaj ceny rozpoczynają się od 100 złotych, natomiast średnio jest to wydatek 150 złotych. Gdy porada wymaga większej ilości czasu na przygotowanie odpowiedzi, koszty mogą wynieść nawet ponad 300 złotych.

Niektóre kancelarie prawne udzielają porad według cennika ryczałtowego, czyli koszt zawsze jest taki sam. W taki sposób działają między innymi kancelarie internetowe, które oferują usługi poradnictwa prawnego online.

Czy można otrzymać bezpłatne porady prawne?

Dostępne są także bezpłatne porady prawne, jednak mogą skorzystać z nich tylko określone osoby.

Darmowe porady są dostępne w urzędach powiatowych oraz w innych jednostkach samorządowych. Są on skierowane głównie do osób młodszych, seniorów, dużych rodzin, kombatantów, osób korzystających z pomocy społecznej oraz innych uprawnionych.

Z poradnictwa prawnego bez opłat można skorzystać także wybranych organizacjach i fundacjach, gdzie mogą być one dostępne dla osób spełniających inne wymagania.

Dodaj komentarz