Rzeczoznawca samochodowy – na jakiej podstawie dokonuje wyceny?

rzeczoznawca samochodowy

Rzeczoznawca samochodowy to specjalista, który pomaga w określeniu rozległości szkód, które poniósł pojazd w wyniku kolizji lub wypadku. Ekspert na bazie swojego doświadczenia i fachowej wiedzy jest w stanie dokładnie sprawdzić wszystkie uszkodzenia, a także sporządzić listę uszkodzonych elementów. Ze wsparcia tego rodzaju ekspertów najczęściej korzystają przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe, które na podstawie tego rodzaju ekspertyz są w stanie określić wysokość wypłacanego odszkodowania.

Oględziny i wycena uszkodzeń pojazdu

Rzeczoznawca w celu sporządzenia wyceny rozpoczyna swoje prace od dokładnych oględzin pojazdu. Ekspert do wydania ekspertyzy potrzebuje zobaczyć auto. Będąc już na miejscu specjalista po kolei sprawdza konkretne elementy, które uległy uszkodzeniu. Zaczynając od uszkodzeń widocznych na pierwszy rzut oka, aż po te, które wymagają głębszego sięgnięcia. W ten sposób powstaje cała lista wszystkich elementów, które wymagają wymiany, aby pojazd dalej mógł poruszać się po drodze i wrócił do pełnej sprawności.

Na podstawie sporządzonej listy przeprowadzana jest również wycena. Wartość każdego elementu jest dokładnie określana w oparciu o obecne stawki rynkowe dla konkretnych podzespołów. Następnie sporządzane jest dokładne podsumowanie, które trafia do ubezpieczyciela. Rzeczoznawca samochodowy w Zabrzu w wielu przypadkach udzieli zatem fachowej pomocy i wsparcia.

Kiedy warto samodzielnie skorzystać z pomocy rzeczoznawcy?

W niektórych przypadkach warto samodzielnie skontaktować się z rzeczoznawcą, aby ten przeprowadził wycenę. Rzeczoznawca samochodowy w Chorzowie może przydać się przede wszystkim w sytuacjach spornych. W momencie, gdy ubezpieczyciel zaniżył kwotę odszkodowania to warto zamówić własną ekspertyzę, która następnie będzie dowodem w sądzie. Umożliwi to uzyskanie wyższych kwot od ubezpieczyciela.

Pomoc rzeczoznawcy może przydać się także w sytuacji, gdy kupowane jest używane auto. W takiej sytuacji specjalista będzie w stanie ocenić stan techniczny i wskazać wszelkie usterki w aucie. Pozwoli to na kupienie auta, które faktycznie będzie spełniało oczekiwania i które nie będzie posiadało ukrytych wad.

Dodaj komentarz