Czym zajmuje się ortodonta?

Pacjent na fotelu ortodontycznym

Lekarz ortodonta powiązany jest ze stomatologią – dziedziną medycyny zajmującej się leczeniem chorób zębów i jamy ustnej. Odpowiada za profilaktykę i leczenie w przypadku problemów z niewłaściwym ustawieniem zgryzu albo innych zmian dotyczących wyglądu zębów i szczęki.

Ortodonta – kiedy go odwiedzić?

Profesjonalny ortodonta w Bochni może zapewnić kompleksowe leczenie pacjentom stomatologicznym. Niekiedy jest pierwszym specjalistą, do którego kieruje stomatolog z problemami przekraczającymi możliwości zwykłego gabinetu. Ortodonci przyjmują jako samodzielni lekarze lub pracują w klinikach stomatologicznych.

Z uwagi na poziom specjalizacji, ortodonta może wykonywać też zabiegi wchodzące w skład standardowego leczenia stomatologicznego. Oczywiście jednak pacjenci potrzebujący wyrwania zębów lub leczenia ubytku mogą udać się do stomatologa bez dodatkowej specjalizacji. Z pewnością pozwoli to uniknąć kolejek.

Ortodonta a stomatologia estetyczna

Dentyści w miejsce zębów zepsutych lub w różny sposób straconych mogą wstawić implanty. Nowoczesne implanty w Bochni doskonale imitują prawdziwe zęby, są też bardzo trwałe, nie niszczą się szybko przy założeniu dbania o nie jak o własne uzębienie. Mocuje się je na stałe w szczęce w oparciu o mostki lub wkręty.

U ortodonty można założyć też aparat na zęby – tego typu aparaty to podstawowe narzędzie do poprawy zgryzu. Wyróżnia się aparaty stałe i tymczasowe. Przeważnie korzystają z nich osoby młode, których zęby są jeszcze w fazie wzrostu lub niedługo po zakończeniu tego etapu. Można też nosić aparat będąc już dorosłym.

Gdzie przyjmuje ortodonta?

Lekarz ortodonta często przyjmuje w osobnym gabinecie niezależnie od prowadzonej w tym samym budynku praktyki stomatologicznej. Lekarze tacy mogą wykonywać wszelkie zabiegi związane z zębami, ale głównie skupiają się na poprawie estetyki i kształtu zgryzu. Wiedza i doświadczenie pomagają im w świadczeniu usług na najwyższym poziomie.

Podsumowując, skorzystanie z usług ortodonty umożliwia podjęcie skutecznej walki z dolegliwościami związanymi ze zgryzem i ogólnie zębami. Wizyty u ortodonty często wymagają skierowania.

Dodaj komentarz