Osoby rezygnujące z etatu i przechodzące na samozatrudnienie często twierdzą, że zaczynają prowadzić własny biznes. Niemniej jednak taka forma prowadzenia działalności gospodarczej z biznesem niewiele ma wspólnego. Warto jednak podkreślić, że to warto podkreślić że samozatrudnieniem w niektórych wypadkach będzie dla nas korzystne. Kiedy samozatrudnienie warte jest rozważania? O czym różni się samozatrudnienie od prowadzenia biznesu?
Samozatrudnienie – co to jest?
Kiedy możemy mówić o samozatrudnieniu? Taka sytuacja zachodzi wówczas, kiedy osoba zwalnia się z etatu u swojego dotychczasowego pracodawcy i podejmuje własną działalność gospodarczą. W przypadku samozatrudnienia jednak osoba prowadząca firmę współpracuje zazwyczaj z jednym lub z kilkoma kontrahentami, przy czym często w tej grupie znajduje się również poprzedni pracodawca. Czyli firma, która wcześniej była pracodawcą, teraz jest partnerem gospodarczym dla osoby samozatrudnionej. Jak więc widać samozatrudnienie niewiele różni się od etatu, oczywiście poza kwestiami formalnymi..
Samozatrudnienie – kiedy i dlaczego się opłaca?
Dlaczego niektórym osobom opłaca się przejść na samozatrudnienie? Przede wszystkim taka forma świadczenia usług wiąże się z większymi zyskami niż z wykonywanej pracy na etacie. Przede wszystkim dzięki temu, że nie jesteśmy zatrudnienia etat, to nasz były pracodawca, a obecnie kontrahent, może nam zaproponować wyższe wynagrodzenia za nasze usługi. Nie musi bowiem odprowadzać za nas żadnych składek. Co więcej – jako samozatrudnieni nie jesteśmy skazani tylko i wyłącznie na jednego kontrahenta. Możemy również świadczyć usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych. To znacznie zwiększa nasze pole manewru. Po założeniu firmy możemy przez dwa lata korzystać z tzw. małego ZUS. Jest to ulga, dzięki której przez ten okres będziemy odprowadzać tylko połowę wymaganych składek na ZUS.
Czym różni się samozatrudnienie od prowadzenia biznesu?
Warto pamiętać, że jeśli jesteśmy na samozatrudnieniu, to niewiele ma to wspólnego z prowadzeniem biznesu. Przede wszystkim w przypadku samozatrudnienia sami wykonujemy większość czynności w naszej firmie. Ewentualnie część spraw związanych z obsługą prawną, czy też księgową, zlecamy podmiotom zewnętrznym. Niemniej jednak to w naszych rękach jest obsługa klientów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku biznesu. Tutaj działa się ze znacznie większym rozmachem i zatrudnia się ludzi ,którzy wykonują dla nas ściśle określone zadania. Biznes jest również skalowalny, czego nie można powiedzieć o samozatrudnieniu.