Sprzedaż używanego samochodu – problem który dotyczy każdego z nas

Sprzedaż używanego samochodu - problem który dotyczy każdego z nas

Nawet najlepszy samochód z czasem zużywa się. Niektóre modele potrafią opierać  się walce z czasem przez kilkadziesiąt lat, inne, już po paru latach użytkowania zaczynają zdradzać objawy starczego uwiądu. Ale każdy samochód czeka w ostatecznym rozrachunku ten sam los sprzedaż, skup, dewaluacja by na zakończyć żywot na kasacji. Prędzej czy później, lakier matowieje, karoseria wygina się jak falująca blacha pod naporem małych bądź większych wgnieceń, maszyneria wewnętrzna – silnik, chłodnica, układy silnika spalinowego itd. – zaczynają wydawać coraz bardziej niepokojące dźwięki: brzęczą, charczą, niemal jęczą, jakby miały się zaraz rozpaść.

Podróż takim samochodem – nawet jeżeli obiektywnie nic szczególnego nam nie grozi – nastręcza z każdym dniem coraz większych komplikacji. Przede wszystkim, irytująca jest ciągła niepewność, strach przed nagłą awarią takiego zasłużonego w drogowych bojach samochodu. To ten strach każe nam się dwa razy zastanowić zanim skorzystamy z autostrady albo wyruszymy w daleką podróż. Bo co jeżeli nasz samochód, po zażyciu śmiertelnej już być może dla niego dawki kilometrów, nagle się bez żadnego wyraźnego powodu zatrzyma i nie będzie chciał dalej ruszyć?

Ta obawa, którą nasz samochód podsyca z każdym dniem ujawniając coraz to nowe usterki uniemożliwiające „gładką jazdę”, sprawia, że tracimy do niego zaufanie. Nie rozwijamy z nim już takich prędkości jak kiedyś. Nie zabieramy go w dalekiej podróże. Obchodzimy się z nim jak z małym dzieckiem – byle się zbyt szybko nie rozpadł, byle posłużył nam jeszcze przez chwilę. Z czasem staje się to nie do zniesienia. Pojawia się postanowienie, by kupić nowy używany samochód. Ale jak pozbyć się starego? Czy da się to zrobić szybko i za w miarę rozsądne pieniądze?

Problem przy sprzedaży używanego samochodu

Trudności z sprzedażą używanego  samochodu w współczesnych czasach

Sprzedaż używanego samochodu w współczesnych czasach to rzecz niełatwa. Na ten stan rzeczy wpływ ma kilka czynników o niejednakowej wadze. Po pierwsze firmowe salony motoryzacyjne (takie jak Opel, Citroen, Fiat) coraz częściej gwarantują atrakcyjne warunki kupna nowego samochodu (sprzedaż ratalna, relatywnie niskie ceny). Na skutek zastosowania tej strategii, wielkie koncerny samochodowe zaczynają stanowić coraz większą konkurencję dla sprzedawców używanych samochodów,  nawet wśród osób niespecjalnie bogatych. Niestety, wydaje się, że jest to proces nieodwracalny i w związku z tym, należy stwierdzić, że stanowi on główną, stałą i długofalową przyczynę rosnącego spadku popularności rynku samochodów używanych. Dla właścicieli starych pojazdów nie jest to dobra wiadomość.

Poza tym, istnieje jeszcze kilka tymczasowych czynników utrudniających życie sprzedawcom samochodów używanych.  Najważniejszy z nich, to panująca aktualnie w całym świecie panika epidemiczna spowodowana śmiertelnym zagrożeniem jakie dla ludzi stanowi rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Pod presją tej paniki, potencjalni klienci unikają – w miarę możliwości- bezpośredniego kontaktu cielesnego z innymi ludźmi oraz ich samochodami np. z obawy przed tym, że samochód przeznaczony do sprzedaży nie został dostatecznie dobrze zdezynfekowany.  Stąd chętniej wybieramy  komis samochodowy, w szczególności w większych miastach jak Warszawa czy Kraków.

Ta okoliczność odpowiada w dużym stopniu za to, że sprzedaż używanych samochodów na tzw. „własną rękę” popadła w ciągu ostatnich paru miesięcy w niełaskę. Dodając do tego wpływ obostrzeń i restrykcji narzuconych przez rząd w celu minimalizacji zagrożenia epidemicznego, które utrudniają, a wręcz uniemożliwiają w wielu wypadkach bezpośrednią komunikację między nabywcą a sprzedawcą, łatwo zrozumieć czemu sprzedaż „na własną rękę”, za pośrednictwem znanych platform internetowych albo nawet między bliskimi (rodziną, przyjaciółmi, znajomymi), praktycznie zamarła.

Skup samochodów

Zaufany skup aut jako optymalna alternatywa na sprzedaż używanego samochodu

Jak w takiej sytuacji sprzedać używany samochód? Wydaje się, że w aktualnych warunkach, najlepiej wybrać alternatywną, acz pewną oraz wypróbowaną opcję i skorzystać z usług firmy oferującej skup samochodów. W takich punktach skupu aut przestrzegane są wszystkie zalecenia gwarantujące bezpieczeństwo w czasach pandemii. Dzięki temu, potencjalny sprzedawca może czuć się bezpiecznie, przekraczając granice punktu skupu samochodów, a personel pracowniczy może nie obawiać się bezpośredniego kontaktu  z obcymi ludźmi. Taka forma sprzedaży ma również inne zalety, już niezależne od zagrożenia wirusem COVID-19: wycena produktu jest bezpłatna, proces testowania sprzętu trwa krótko, a gotówkę wypłaca się do ręki bez niepotrzebnych formalności. Skup samochodów jest to opcja najlepsza dla każdego kto chce sprzedać swój samochód szybko, wygodnie i po optymalnej cenie.

Zainteresowanych tą formą transakcji, zalecamy zapoznanie się z mechanizmem działania i paletą proponowanych ofert kilku punktów skupu samochodów w celu wyrobienia sobie własnego zdania o tym rynku. Na uwadze należy mieć fakt, że punkty skupu też muszą zarobić, a wiadomo, że tam gdzie mowa jest o „nadwyżkowych” pieniądzach, tam też jest mowa o wszelkiego rodzaju cwaniakach i krętaczach. Nieraz się zdarza, że pracownik odpowiedzialny za dokonanie wyceny przesadnie wyolbrzymia usterki  samochodu, chcąc zaproponować jak najniższą cenę za Twój pojazd. Pamiętając o tym, najlepiej jest wybrać się do zaufanego punktu skupu samochodów.

Ostatnio sam borykałem się z problemem sprzedaży używanego samochodu, stąd pomysł na artykuł. Finalnie udało mi się sprzedać auto w specjalistycznym skupie. W okolicach Warszawy po moich poszukiwaniach – a jestem dociekliwy – finalnie zdecydowałem się na ofertę Godlewskich i jest wielce prawdopodobne, że z będę już stałym klientem na przyszłość. Fachowa obsługa, szybka płatność bez większego marudzenia (oczywiście, jeżeli się szczerze przedstawia sytuację samochodu i nie żąda się astronomicznej ceny. Skupy muszą na czymś zarabiać, ale my zyskujemy mnóstwo czasu.

Skupy samochodów z którymi miałem styczność w Warszawie:

  1. Auto centrum Godlewski skup samochodów
    telefon: +48 501-793-914 adres: Warszawa ul. Modlińska 285

Firma Godlewskich jest dość znana w Warszawie. Działają na Modlińskiej – ale są mobilni. Do mnie przyjechali na Ursynów, wycena była już gotowa po wysłanych zdjęciach i opisie. Formalności trwały bardzo krótko, płatność nastąpiła natychmiast. W sumie sprzedaż samochodu wraz z poszukiwaniem firmy zajęło mi 2 godziny.

  1. Mobilny skup aut w Warszawie
    telefon: +48 571-460-990

Również ciekawa alternatywa dla ludzi z poza Warszawy – skup który dojeżdża na terenie całego Mazowsza. Bardzo szybko dojeżdżają w szczególności w okolicach Warszawy m.in. skup aut Legionowo, auto skup Łomianki, skup samochodów Marki.

Gdy już wybierzemy punkt skupu, z którym będziemy chcieli dalej współpracować, najlepiej jest skontaktować się telefonicznie z personelem, a następnie przesłać drogą mailową zdjęcie samochodu z informacją o kluczowych parametrach determinujących ewentualną cenę pojazdu (marka, rok produkcji itd.)  oraz sporządzić szczegółową listę wad i zalet sprzedawanego modelu. Przyspieszy to procedurę wyceny samochodu. Pamiętać też koniecznie należy o tym, by przed złożeniem wizyty w punkcie skupu, dokładnie wyszorować samochód od zewnątrz i od wewnątrz. Wywoła to na potencjalnym nabywcy efekt „świeżości”, zwiększając szanse sprzedania samochodu po satysfakcjonującej nas cenie.

Dodaj komentarz