STRZELECTWO SPORTOWE – w co warto się wyposażyć

strzelectwo sportowe

Sport ten to aktywność fizyczna, która dostarcza zarówno dobrej zabawy jak i adrenaliny. Uprawiana z użyciem broni palnej lub pneumatycznej jest doskonałym pomysłem na niedzielną rekreację ze znajomymi. Dzięki temu sportowi broń przestała być kojarzona jedynie z zabijaniem. Kule miotane w stronę tarczy lub ruchomych plansz, wcale nie muszą nikogo ranić. W czym tkwi jej fenomen?

Strzelectwo Sportowe – co to?

Ta szlachetna dyscyplina stała się częścią Igrzysk Olimpijskich już w 1896 roku, czyli już w trakcie ich pierwszej edycji! Wbrew pozorom sport ten nie polega jedynie na strzelaniu. Zawiera on również wiele elementów taktycznych oraz wymaga dobrych strategii planowania. Okazuje się więc, że jego uprawianie wiąże się nie tylko z dobrą zabawą i stosunkowo małym wysiłkiem fizycznym. Strzelectwo sportowe to dyscyplina, która wymusza również na zawodnikach ruszenia głową oraz znajomości obowiązujących zasad. Są one regulowane m.in. przez ISSF, czyli Międzynarodową Federację Strzelectwa Sportowego. Oprócz tej organizacji istnieje również multum innych, które wytyczają przepisy obowiązujące, np. na terytorium danego kraju. Polskim odpowiednikiem ISSF jest Polski Związek Strzelectwa Sportowego. A na czym polega strzelectwo? Jest to sport, który opiera się na duchu współzawodnictwa w strzelaniu z broni. W zależności od jej konkretnego rodzaju, dzieli się je na poszczególne dziedziny. Pod tym względem można więc wyróżnić m.in. strzelectwo sportowe z użyciem pistoletu, karabinu bądź strzelby gładkolufowej. Jest to również sport dostosowany do potrzeb i umiejętności różnych kategorii wiekowych, który może również przybierać postać sportu drużynowego.

Jaki sprzęt jest potrzebny do strzelectwa sportowego?

Wszyscy fani strzelectwa sportowego, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania, powinni wiedzieć o tym, że w tej dyscyplinie najważniejszy jest sprzęt. Bez niego osiągnięcie zadowalających wyników na strzelnicy będzie niemożliwe. Do najważniejszych elementów ekwipunku strzelca, należy broń. Wśród niej wyróżnia się:

  • Pistolety – czyli broń krótka. W tej dyscyplinie strzelectwa sportowego nie wymaga się używanie specjalistycznego ubioru, tak jak w przypadku np. strzelań karabinowych,
  • Karabin – czyli broń długa. Do uprawiania tego rodzaju strzelectwa wymagany jest specjalny ubiór, na który składają się m.in. kurtki, spodnie, buty oraz rękawice. Dodatkowo na parametry i właściwości danej części garderoby, wpływają przepisy narzucone odgórnie przez ISSF lub jego polski odpowiednik,
  • Strzelba – czyli strzelanie do rzutków. Decydując się na uprawianie tego rodzaju strzelectwa należy pamiętać m.in. o tym, że maksymalna waga śrutu używanego w tej konkurencji, nie może przekraczać 24,5 g. Ponadto musi zostać on wykonany z ołowiu lub innego stopu, który został zatwierdzony przez ISSF .

Od czego warto zacząć uprawianie strzelectwa sportowego?

Przygodę z tym fascynującym sportem warto zacząć od pierwszej wizyty na strzelnicy. To właśnie tam powinno stawiać się pierwsze kroki w strzelaniu do tarczy. Poza tym można tam również otrzymać wiele fachowych rad instruktorów, którzy z pewnością podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat strzelectwa sportowego. Jeżeli po pierwszej wizycie na strzelnicy czujesz, że chcesz to kontynuować – kolejnym krokiem będzie wybór instruktora, pod okiem którego rozwiniesz swoje podstawowe umiejętności. Jeżeli jednak to za mało, warto rozważyć także zapisanie się do klubu strzeleckiego w swojej okolicy. Tym samym zyskasz kontakt z innymi pasjonatami strzelectwa. Jest to rewelacyjny sposób na to, by nie tylko rozwinąć posiadaną przez siebie wiedzę, ale żeby zyskać również i inne profity. Członkowie klubów strzeleckich mogą w trakcie trwania dni klubowych, bezpłatnie korzystać ze strzelnicy. Kolejną z możliwości jest również zapisanie się na fachowy kurs. Aby jednak przystąpić do niego wymagana jest w pierwszej kolejności przynależność do dowolnego klubu strzeleckiego.

Sprzęt do strzelectwa sportowego od Decathlon

W ofercie Decathlon odnajdziesz cały ekwipunek do uprawiania tego sportu. Asortyment obejmuje zarówno sprzęty dla strzelców początkujących oraz tych, którzy mieli już okazję udoskonalić swoje umiejętności. Wśród nich znajdziesz artykuły takie jak:

  • Artykuły do strzelectwa dystansowego – strzelanie na długie dystanse wymaga nie tylko dobrego wzroku, pewnej ręki, ale i odpowiednio skalibrowanego sprzętu. Są to zarówno sprzęty związane z optyką, lunety, tarcze strzeleckie oraz wiele innych.
  • Śrut do wiatrówki – strzelanie z wiatrówki wymaga odpowiedniego śrutu. W tej kategorii znajdziesz więc ekwipunek, którego nie powstydziliby się nawet zawodowcy.
  • Sejfy i szafy na broń – posiadanie broni w domu jest uregulowane literami prawa, jakie obowiązuje na terenie naszego kraju. W tym celu niezbędne jest posiadanie odpowiedniego miejsca, w którym będziesz przechowywać swoją broń palną. Dostępne na naszej stronie sejfy i szafy pancerne dostosowane są do broni o najróżniejszych gabarytach.

Poznaj ofertę produktów do strzelectwa sportowego od Decathlon i daj się zaskoczyć naszym atrakcyjnym cenom. Odwiedź naszą stronę i przekonaj się , co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Pamiętaj również, że strzelectwo sportowe to nie tylko świetna zabawa, ale i duża odpowiedzialność. Należy więc zawsze pamiętać o bezpieczeństwie swoim i bliskich. Wtedy przyjdzie kolej na frajdę, którą z pewnością odczujesz. Strzelanie do plansz uzależnia – po pierwszym oddanym strzale, szybko nabierzesz ochoty na więcej.

Dodaj komentarz