Od kilku lat wzrasta świadomość na temat pielęgnacji włosów. Dodatkowo wszędzie w przestrzeni publicznej widzimy osoby o pięknych, długich i przede wszystkim gęstych włosach. Możemy mieć wrażenie, że każdy dąży, aby mieć piękną fryzurę. Jednak kluczem do zdrowych włosów jest zdrowa skóra głowy.
Dbanie o skórę głowy zaczyna się od odpowiedniego jej oczyszczania. Zmniejsza to ryzyko chorób skóry, które, poza świądem i dyskomfortem, mogą powodować nadmierne wypadanie włosów. Nie tylko stan skóry głowy odpowiada za tracenie włosów, powodów może być znacznie więcej — źle dobrana pielęgnacja, uboga w substancje odżywcze dieta, zaburzenia hormonalne czy stres. W zależności od przyczyny najczęściej występuje jeden z dwóch rodzajów wypadania włosów — telogenowe i androgenowe.
Czym różni się łysienie telogenowe od androgenowego?
Typy łysienia poza przyczynami różnią się również miejscem, z którego włosy wypadają oraz mechanizmem wypadania włosów.
Telogenowe wypadanie włosów częściej dotyka kobiet, jednak nie jest to regułą. Włos ma trzy stadia wzrostu — anagen (waza wzrostu), katagen (faza zaniku) i telogen (faza wypadania). Z różnych przyczyn cykl życia włosa może ulec skróceniu, dlatego włosy szybciej przechodzą w fazę wypadania. Jednak nie mieszki włosowe nie zostają uszkodzone, dlatego włosy ponownie mogą odrosnąć. Najczęściej łysienie telogenowe pojawia się po przebytych chorobach, narkozie, przy braniu niektórych leków, a także jako skutek niedoboru mikro- i makroelementów.
Łysienie androgenowe częściej spotykane jest u mężczyzn. Spowodowane jest nadmiarem androgenów, czyli hormonów płciowych. Na skutek łysienia androgenowego dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, co prowadzi do wypadania włosów. W przeciwieństwie do wypadania telogenowego, włosy nie mogą już odrosnąć w tym samym miejscu. Przy wprowadzeniu odpowiedniej terapii możliwe jest spowolnienie łysienia tego typu, ale nie można go w pełni zahamować.
Jak postępować w zależności od rodzaju łysienia?
Rodzaj łysienia można określić na podstawie miejsca występowania. W wypadaniu androgenowym włosy, wypadając tworzą zakola oraz przerzedzenia na czubku głowy. W łysieniu telogenowym włosy wypadają równomiernie z całej głowy. Jednak w celu określenia przyczyny wypadania włosów należy udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania krwi, a następnie wcielić odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach może być konieczne wprowadzenie farmakoterapii.
Pielęgnacja skóry głowy w trakcie leczenia jest ważna, ale jej działanie jest głównie pomocnicze. Przede wszystkim należy usunąć produkty, które uczulają oraz dokładnie oczyszczać skórę głowy. W przypadku wypadania telogenowego warto stosować wcierki, które wspomagają wzrost włosów, a przy łysieniu androgenowym warto stosować wcierki regulujące skórę głowy. W obu przypadkach świetnie sprawdzą się masaże skóry głowy, które poprawiają krążenia, wzmacniają mieszki włosowe i pobudzają cebulki włosów do wzrostu.